صنایع میرآب

بک واش فیلتر شنی استخر

معمول ترین راه تصفیه آب استخر استفاده از فیلترهای شنی هستند. برای افزایش طول عمر و بهبود عملکرد این دستگاه ها بک واش و تمیزکردن مرتب و اصول نگه داری آنها از اهمیت بالایی برخوردار است.

ساز و کار همه فیلترها به این صورت است که آب استخر از میان شن و پودرسیلیس منبع تصفیه گذشته و ذرات معلق و زائد بزرگتر از 100 میکرون در میان این شن ها به دام می افتند و ناخالصی های آب استخر از بین رفته و تمیز و تصفیه می شود.

با گذشت زمان این ناخالصی و کثیفی ها انباشته شده و دیگر اجازه تصفیه کامل را به منبع نمی دهند و منبع تصفیه نیاز به شستشو پیدا می کند. این شستشو که به بک واش ( back wash)  معروف است در جهت معکوس آب استخر را با فشار از مخزن فیلتر برای چند دقیقه عبور می دهد تا ناخالصی هایی که در بین ذرات شن گیر کرده اند جدا کرده و از طریق لوله تخلیه تعبیه شده در سیستم به بیرون و فاضلاب هدایت کند.

مراحل بک واش استخر:

1)       ابتدا پمپ را خاموش کنید

2)       شیر فیلتر را از حالت filter  ( تصفیه) به حالت Backwash  ( بک واش) تغییر دهید.

3)       پمپ را دوباره روشن کنید و منبع تصفیه را به مدت حدود سه دقیقه و تازمانی که آب بک واش تمیز و شفاف باشد شستشو دهید.

4)       پمپ را خاموش کنید

5)       شیر فیلتر را از وضعیت Backwash  به حالت Rinse  ( شستشو )  تغییر دهید و پمپ را تا دودقیقه روشن نگه دارید.

6)       پمپ را مجددا خاموش کنید و شیر را روی حالت  Filter  قرار دهید تا مجددا سیستم در حالت تصفیه قرار گیرد.

7)       پمپ را دوباره روشن کنید.

چند نکته بسیار مهم که موقع بک واش بسیار حائز اهمیت است:

1)       در موقع روشن بودن پمپ به هیچ عنوان شیر شش راهه را تغییر حالت ندهید که آسیب شدیدی به سیستم وارد می شود.

2)       بک واش بیش از حد فیلترشنی( مثلا چهارروز یکبار) باعث کم تر شدن کارایی آن می شود.

3)       برای تشخیص اینکه چند وقت یکبار بک واش انجام شود راه های مختلفی وجود دارد و لی بهترین راه، بررسی ورودی نازل های آب برگشتی به استخر است که اگر حجم آب و فشار وارد شونده به استخر از این نازلها کاهش یابد سیستم نیاز به بک واش دارد.

4)       فیلتر نصب شده برای استخر نوساز می بایست حتما قبل از شروع به تصفیه بک واش و تمیز شود تا مواد ناشی از عملیات اجرایی استخر از فیلتر و لوله ها تصفیه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.